Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

План розвитку електронної системи охорони здоров’я в Україні

Розділ №3. Електронна система охорони здоров’я

Тема 3.14 План розвитку ЕОЗ в Україні

Вступ

Протягом останніх років система охорони здоров'я України пройшла значний процес трансформації, важливим етапом якого стало встановлення державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення та утворення замовника медичних послуг та лікарських засобів за відповідною програмою – Національної служби здоров’я України. 

Цифровізація процесів у сфері охорони здоров’я є важливим напрямком розвитку ОЗ в Україні. Екосистема цифрових продуктів в галузі ОЗ не лише спрощує ведення медичної практики та покращує доступ населення до послуг, а також формує якісно новий перелік даних, що є критично важливим для прогнозування, планування, моніторингу якості надання медичної допомоги, відстеження системних прогалин у її наданні та прийняття виважених та ефективних управлінських рішень.

З метою управління напрямком розвитку ОЗ в цілому та ЕОЗ як її важливого компонента Кабінетом Міністрів України за участі МОЗ, НСЗУ, експертів галузі ОЗ у 2021 році розроблено проєкт Стратегії розвитку системи охорони здоров'я до 2030 року (далі – Стратегія). 

Основні аспекти теми – теоретичний та практичний

Стратегія враховує єдиний євроінтеграційний вектор розвитку країни. При розробленні Стратегії було враховано ключові положення основних нормативно-правових актів національного законодавства та міжнародних керівних документів у сфері охорони здоров’я. 

Міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування можуть враховувати положення Стратегії під час розроблення та реалізації стратегічних та програмних документів.

Національне законодавство: 

  • Указ Президента України № 261/2021 «Про заходи щодо підвищення конкурентоспроможності закладів охорони здоров’я та забезпечення додаткових гарантій для медичних працівників» від 18 червня 2021 року; 
  • Указ Президента України № 369/2021 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 року «Про стан національної системи охорони здоров’я та невідкладні заходи щодо забезпечення громадян України медичною допомогою» від 18 серпня 2021 року;
  • Національна економічна стратегія на період до 2030 року, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2021 р. № 179; 
  • Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року № 366-р; 
  • Державна стратегія регіонального розвитку на 2021-2027 роки, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2020 року № 695; 
  • Державна стратегія реалізації державної політики забезпечення населення лікарськими засобами на період до 2025 року, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2018 року № 1022;
  • Стратегія людського розвитку, затверджена Указом Президента України від 2 червня 2021 року № 225/2021; 
  • Національна стратегія у сфері прав людини, затверджена Указом Президента України від 24 березня 2021 року № 119/2021;
  •  Концепція розвитку електронної охорони здоров’я, схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2020 року № 1671-р. 


Міжнародні керівні документи: 

  • Резолюція Генеральної Асамблеї ООН «Перетворення нашого світу: Порядок денний в області сталого розвитку на період до 2030 року» від 25 вересня 2015 року;
  • Фармацевтична стратегія Європи, COM(2020) 761 final від 25 листопада 2020 року; 
  • Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами членами, з іншої сторони, ратифікована із заявою Законом України № 1678-VII від 16.09.2014; 
  • Європейська програма роботи на 2020–2025 роки «Спільні дії для міцнішого здоров’я»; 
  • Європейське регіональне бюро ВООЗ, 2021.


У Стратегії визначено наступні цілі:

Стратегічна ціль 1. Забезпечення всебічного доступу населення до якісних медичних послуг та інструментів реалізації права на здоров’я. 

  • Оперативна ціль 1. Забезпечення рівних умов та безперешкодного доступу до медичних послуг.
  • Оперативна ціль 2. Забезпечення доступу до якісних, доказових та безпечних лікарських засобів та медичних виробів.
  • Оперативна ціль 3. Формування та підтримка ціннісного ставлення до здоров’я.
  • Оперативна ціль 4. Відновлення, розвиток та підтримка напрямів, пов’язаних з новими викликами та задоволенням особливих потреб. 
  • Оперативна ціль 5. Забезпечення прозорості національної політики у сфері охорони здоров’я та залучення громадянського суспільства до прийняття рішень.

Стратегічна ціль 2. Посилення політик та спроможності інститутів національної системи охорони здоров’я. 

  • Оперативна ціль 1. Забезпечення професійної автономії, сталості, розвитку та ефективності національних інституцій у сфері охорони здоров’я.
  • Оперативна ціль 2. Забезпечення належного фінансування системи та ефективності використання коштів. 
  • Оперативна ціль 3. Забезпечення міжсекторального співробітництва для забезпечення загальнодержавного підходу у вирішенні питань охорони здоров’я. 
  • Оперативна ціль 4. Забезпечення врахування євроінтеграційних прагнень та глобального порядку денного при формуванні та реалізації політик в сфері охорони здоров’я.
  • Оперативна ціль 5. Забезпечення використання належних фактичних даних, інструментів планування, кращих практик та рішень та їх інституалізація задля забезпечення послідовності та гармонізації розвитку системи охорони здоров’я.
  • Оперативна ціль 6. Посилення спроможності системи охорони здоров’я у реагуванні на виклики, глобальні загрози та ефективного управління в умовах надзвичайних ситуацій.
  • Оперативна ціль 7. Розвиток та впровадження ефективних інструментів забезпечення моніторингу якості надання послуг в сфері охорони здоров’я.

Стратегічна ціль 3. Створення та забезпечення умов для розвитку та реалізації потенціалу складових національної системи охорони здоров’я. 

  • Оперативна ціль 1. Забезпечення безперервного розвитку людського капіталу та створення можливостей самореалізації в системі охорони здоров’я.
  • Оперативна ціль 2. Впровадження, використання та пошук можливостей застосування сучасних технологій та наукових досягнень для збереження та зміцнення здоров’я.
  • Оперативна ціль 3. Технологізація та цифровізація процесів управління системою, планування та організація надання послуг в сфері охорони здоров’я.
  • Оперативна ціль 4. Створення умов для залучення інвестицій, збільшення економічної привабливості та покращення показників економічної ефективності галузі.


Індикаторами реалізації Стратегії стане покращення загальних показників смертності та захворюваності та приведення їх до середньоєвропейських, в тому числі зниження материнської та дитячої смертності, зниження рівня інвалідності (первинної, вторинної) через захворювання, які можна запобігти, зниження споживання тютюну, алкоголю та солі тощо. Окрім того, метою Стратегії є зменшення передчасної смертності від станів та захворювань, що наразі превалюють, а саме через серцево-судинні захворювання, новоутворення, цукровий діабет, хронічні обструктивні захворювання легень, а також від дорожньо-транспортного травматизму на третину. 

Прогнозується, що завдяки реалізації Стратегії, очікувана тривалість життя чоловіків і жінок збільшиться на 3 та 2 роки відповідно.

На ЕОЗ буде покладено забезпечення надійної та прозорої інформаційної складової у реалізації цілей Стратегії. Наслідком виконання завдань очікуються наступні зміни ЕОЗ:

  1. Розширення функціональних можливостей ЕСОЗ та МІС шляхом автоматизації широкого кола процесів галузі ОЗ.
  2. Поетапний перехід від паперових облікових форм медичної документації до структурованих електронних медичних записів.
  3. Забезпечення підключення до ЕСОЗ усіх надавачів медичних послуг підпорядкування МОЗ.
  4. Створення нових продуктів в екосистемі ЕОЗ для забезпечення процесів галузі, в тому числі закупівель, звітування та прогнозування, телемедицини тощо.
  5. Підвищення якості даних в інформаційно-комунікаційних системах ЕОЗ.
  6. Організаційне та технічне забезпечення стійкості систем ЕОЗ.
  7. Забезпечення інтероперабельності та інтеграція між інформаційно-комунікаційними системами ЕОЗ, а також інтеграція з іншими державними та міжнародними європейськими системами.


Здобуті ключові навички та основні компетентності

  1. Розуміння стратегії розвитку охорони здоров'я в Україні та зокрема ЕСОЗ до 2030 року.


Корисні посилання

  1. Сторінка, присвячена Стратегії розвитку системи охорони здоров’я до 2030 року https://moz.gov.ua/strategija
  2. Документ Стратегії розвитку системи охорони здоров’я до 2030 року https://moz.gov.ua/uploads/ckeditor/%D0%93%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B5%20%D0%BE%D0%B1%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F/2023/%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%8F%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F/%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D1%96%D1%8F%202030.pdf?__cf_chl_tk=sGS2ehGBcn8PZQzmKOMPwittuZBzbZzJNJaCO7sbrBA-1688119196-0-gaNycGzNEDs 
  3. План розвитку ЕОЗ 2023 https://www.kmu.gov.ua/news/107-proektiv-iz-tsyfrovizatsii-systemy-okhorony-zdorovia-zaplanovano-realizuvaty-u-2023-rotsi-mariia-karchevych 


Ключові слова

стратегія, план розвитку, ЕОЗ, ЕСОЗ, угода про асоціацію, ЄС

Наступна сторінка: Управління якістю даних в цифровому середовищі охорони здоров’я