Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Усі рецептурні ліки

З квітня 2023 року рецептурні препарати в аптеці можна отримати не лише за паперовим, а і за електронним рецептом. Рішення впроваджується поступово з можливістю використання лікарями паперових рецептурних бланків. При цьому задля зручності пацієнт зможе сам обрати, за яким рецептом він зможе придбати ліки в аптеці – електронним чи паперовим.

Водночас МОЗ не розширює перелік рецептурних ліків та не робить всі лікарські засоби рецептурними. Тобто йдеться про ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря. Таким чином пацієнт не лише може отримати ліки прозоро та зручно, але й убезпечує здоровʼя від негативних наслідків неправильного чи самовільного вживання рецептурних препаратів.

Це стосується ліків, які пацієнт купує власним коштом. На пільгові препарати, які відпускаються за кошти місцевих бюджетів або інших програм, а також ліки екстемпорального виготовлення – тобто ті, що виробляються безпосередньо в аптеці за рецептом лікаря, як і раніше діє паперовий рецепт.

Щоб отримати електронний рецепт необхідно обовʼязково звернутися до лікаря. Виписати е-рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки або ж лікар-ФОП. Для цього закладу не потрібно мати договір з НСЗУ. Такий е-рецепт можна отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем, але пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в ЕСОЗ.

У разі, якщо пацієнт має гостре чи хронічне захворювання або потребує продовжити лікування чи профілактику, електронний рецепт на потрібні ліки можна отримати, звернувшись до свого сімейного лікаря дистанційно. Для цього в системі попередньо обовʼязково має бути зафіксований діагноз та призначення від вашого лікуючого лікаря. Так призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні і не буде потреби щоразу відвідувати лікаря.

Під час огляду лікар за потреби реєструє пацієнта в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) та формує електронне призначення, вказавши діючу речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з прийому ліків. 

Завдяки доступу до медичної інформації в ЕСОЗ, лікуючий лікар зможе переглянути історичні дані пацієнта, дізнатися про супутні захворювання пацієнта та іншу інформацію, необхідну для призначення ефективного лікування. А з часом лікар зможе відстежувати результати лікування та за потреби створити план лікування. А процес створення електронного рецепта в ЕСОЗ спростить рутинне призначення ліків та дозволить уникнути можливих помилок у призначенні.

Разом із випискою е-рецепта пацієнт отримує номер електронного рецепта та унікальний код підтвердження, які він має повідомити фармацевту в аптеці для отримання ліків. 

Згідно з чинними вимогами законодавства всі аптеки та медичні заклади, як і лікарі-ФОП, мали до квітня 2023 зареєструватися та почати працювати в електронній системі охорони здоровʼя. 

Пацієнт може отримати необхідний рецепт у будь-якого лікаря та придбати ліки за рецептом у будь-якій аптеці. 

Це вже третій етап у рамках запровадження електронного рецепта на рецептурні лікарські засоби в Україні. Попередньо в серпні 2022 було запущено е-рецепт на антибіотики, а з листопада 2022 електронний рецепт поширився на наркотичні (психотропні) ліки.

Норма щодо відпуску таких ліків за рецептом не є новою, з квітня 2023 лише додався новий цифровий інструмент – електронний рецепт, який дозволив мінімізувати негативні прояви самолікування серед українців, відстежувати дотримання режиму прийому ліків та убезпечити пацієнта.

Водночас згідно зі змінами до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі відпуск рецептурних ліків, може здійснюватися без рецепта лікаря на територіях, які розташовані в районі проведення активних воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Впровадження рішення є частиною вимог євроінтеграційних процесів України, адже в багатьох країнах світу відпуск рецептурних ліків відбувається саме з використанням електронних інструментів.

Адже ліки – це не цукерки, а серйозні активні речовини, які без належного лікарського контролю можуть завдати шкоди життю та здоровʼю людини.  Здоровʼя – це відповідальність. Лікуйтеся свідомо!