Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Центральна база даних ЕСОЗ

Розділ №3. Електронна система охорони здоров’я

Тема 3.3. Центральна база даних ЕСОЗ

Глосарій

Центральна база даних – інформаційно-комунікаційна система, яка містить реєстри, програмні модулі, електронну медичну інформаційно-аналітичну систему з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, інформаційну систему НСЗУ в частині, необхідній для реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, а також забезпечує можливість створення, перегляду, обміну інформацією та документами між реєстрами, державними електронними інформаційними ресурсами, електронними медичними інформаційними системами.


Детальний огляд

У постанові КМУ №411 від 25.04.2018 “Деякі питання електронної системи охорони здоров'я” надано наступне визначення ЦБД:


Центральна база даних – інформаційно-комунікаційна система, яка містить передбачені цим Порядком реєстри, програмні модулі, електронну медичну інформаційно-аналітичну систему з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, інформаційну систему НСЗУ в частині, необхідній для реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, а також забезпечує можливість створення, перегляду, обміну інформацією та документами між реєстрами, державними електронними інформаційними ресурсами, електронними медичними інформаційними системами.


Власником центральної бази даних, у тому числі майнових прав на програмне забезпечення центральної бази даних, є держава в особі НСЗУ.


Володільцем відомостей Реєстру медичних спеціалістів, Реєстру суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я, Реєстру медичних висновків є МОЗ. 


Розпорядником Реєстру медичних спеціалістів, Реєстру суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я, Реєстру медичних висновків є НСЗУ.


Адміністратором центральної бази даних є ДП “Електронне здоров’я” (далі – Адміністратор), крім Інформаційної системи НСЗУ та електронної медичної інформаційно-аналітичної системи з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, адміністрування яких забезпечує НСЗУ. Адміністратор не здійснює обробку персональних даних пацієнтів.


Центральна база даних (ЦБД) включає цілу низку державних реєстрів, зокрема:

  • Реєстр пацієнтів, що містить інформацію про пацієнтів, які мають право на гарантії згідно з Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення.
    Реєстр декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, що містить записи про декларації, внесені до зазначеного реєстру.
  • Реєстр суб'єктів господарювання у сфері охорони здоров'я, що містить інформацію про заклади охорони здоров'я, фізичних осіб — підприємців, лабораторії та аптеки.
  • Реєстр медичних спеціалістів, що містить інформацію про осіб, які надають медичну та/або реабілітаційну допомогу.
  • Реєстр медичних працівників, що містить інформацію про професійно підготовлених осіб, які відповідно до законодавства мають право здійснювати медичне обслуговування (медичні працівники).
  • Реєстр договорів про медичне обслуговування населення, що містить інформацію про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладені з НСЗУ.
  • Реєстр договорів про реімбурсацію, що містить інформацію про договори про реімбурсацію за програмою медичних гарантій, укладені з НСЗУ.
  • Реєстр медичних записів, записів про направлення та рецептів.
  • Реєстр медичних висновків.


Центральна база даних Електронної системи охорони здоров'я в Україні є сучасним та високотехнологічним рішенням, завдяки чому за короткий період впровадження з 2017 року ЦБД охоплено дані понад 35 млн пацієнтів (переважно громадян України) та понад 370 тис. працівників медичних закладів, аптек та лабораторій.


Згідно з дворівневою архітектурою ЕСОЗ медичні працівники здійснюють взаємодію з ЦБД з використанням Медичних інформаційних систем, які своєю чергою комунікують з ЦБД з використанням машинної комунікації з використанням прикладного програмного інтерфейсу (API – application programming interface). 


У ЦБД налагоджено можливість комунікації з іншими державними системами та реєстрами, наприклад, з ЄДР Мінюсту щодо перевірки даних юридичних та фізичних осіб надавачів медичних послуг, системою ДІЯ Мінцифри щодо сертифікатів вакцинації від COVID-19 та медичних висновків про народження і непрацездатність.


У ЦБД можна виділити наступні функціональні частини:

  • модуль контролю доступу. Цей компонент призначений для верифікації запитів від користувачів та блокування несанкціонованого доступу. Для успішної комунікації з ЦБД користувач перед роботою з ЦБД проходить у своєму МІС процес автентифікації та авторизації (логіну) в ЦБД, після чого МІС отримує тимчасовий код для успішної верифікації запитів від користувача (медичного працівника) в ЦБД.
  • бази даних. Бази даних відповідають за безпосереднє зберігання усієї інформації, яку зберігає ЦБД. Бази даних відокремлені між собою, зазвичай кожен Реєстр зберігається в окремій базі даних, що забезпечує високу надійність та захист від стороннього втручання і гарантує доступ до даних 24/7.
  • інтерфейс API. API є основним способом комунікації ЦБД з зовнішніми системами – МІС, іншими державними реєстрами та системами.
  • інформаційна система НСЗУ. Цей модуль використовується фахівцями НСЗУ для реалізації Програми медичних гарантій, зокрема у процесах контрактування, аналізу даних ЗОЗ про надані послуги для нарахування оплат, контролю та верифікації даних, що внесені медичними працівниками в ЦБД. Інформаційна система НСЗУ включає і процес публічного звітування щодо роботи ЦБД шляхом публікації інформаційно-аналітичних панелей (дашбордів) за різними напрямками електронної охорони здоров'я. 


Центральна база даних побудована на основі відносно нового та водночас ефективного стандарту FHIR (Fast Healthcare Interoperability Resources), що був розроблений організацією HL7. Цей стандарт став основною системою електронного здоров'я багатьох країн, зокрема з його використанням імплементовано ряд медичних інформаційних систем у США, Канаді, Австралії, країнах Європи. Перевагою стандарту є його активний розвиток із можливістю покриття великої кількості процесів, що відбуваються в закладах охорони здоров'я.


Важливою особливістю обробки даних в ЦБД є підтримка версійності даних. Такий підхід означає що, потрапивши в ЦБД, всі дані зберігаються там назавжди. При внесенні змін до даних користувачем (наприклад, позначення діагнозу як такого що є помилково внесеним), ЦБД забезпечує зберігання усієї послідовності дій користувача.

У ЦБД організовано механізми архівування та збереження копій даних для швидкого відновлення працездатності системи і даних у випадку аварії.

Здобуті ключові навички та основні компетентності

  1. Розуміти загальну логічну архітектуру ЦБД
  2. Знати перелік реєстрів ЦБД

Корисні посилання

Нормативні документи



Додаткові матеріали


Ключові слова

ЦБД, центральна база даних, ЕСОЗ, eHealth, НСЗУ, МІС, медична інформаційна система,  API

Наступна сторінка: Медичні інформаційні системи як складова ЕСОЗ