Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Вплив інформаційного середовища на психічне здоров’я та благополуччя

Медіанасильство — це візуальне зображення агресивних дій із боку однієї людини (або схожого на неї персонажа) щодо іншої. З основних можливих наслідків впливу медіа, кіно та відеоігор — підвищення рівня агресії, тривожності, страху за власне життя, нормалізація насильства. 

 

Що відчувають люди, які зазнають медіанасильства?

Інтенсивні інформаційні потоки можуть спричиняти стрес та підвищення рівня тривожності. Психологи навіть виділяють окремий його вид — інформаційний — джерелом розвитку якого є зовнішні повідомлення.

Серед основних ознак того, що ви перебуваєте в стані інформаційного стресу, можуть бути:

  • головний біль, 

  • невмотивована агресія,

  • втрата зосередженості,

  • упадок загальних сил, 

  • постійна потреба слідкувати за інформаційними подіями,

  • страх перед майбутнім, 

  • невпевненість у собі, 

  • роздратування. 

До чого може призвести постійний негативний вплив інформаційного середовища?

Постійна інформаційна напруга спричиняє порушення психологічного благополуччя, безсоння, підвищений артеріальний тиск, пригнічений стан, депресивні та тривожні розлади. Фахівці з психічного здоров'я рекомендують мінімізувати споживання новин, які заповнені повідомленнями про теракти, погіршення економічного становища, безробіття, фінансову нестабільність тощо.  Рекомендовано черпати об’єктивні дані з різних джерел та інформаційних ресурсів. 

 

Інформаційна гігієна - передумова психологічного благополуччя . 

Спробуйте дотримуватися простих правил: 

  1. Лише довірені джерела. 

Через схильність беззаперечно довіряти рідним і друзям ми часто послаблюємо критичне мислення й можемо ставати жертвами дезінформації.  Не втрачайте пильності тільки тому, що новина надійшла від друга. Намагайтеся перевіряти першоджерела.

  1. Будьте критичними до новин, які швидко розлітаються

Дезінформація поширюється значно швидше ніж правда і охоплює більшу аудиторію. Це не означає, що швидко поширювана новина є дезінформацією лише тому, що вона стрімко розповсюджується, проте це, безумовно, привід двічі подумати перш ніж ділитися нею та беззаперечно повірити.

  1. Зважайте на стилістику, написання новини

Гучні заголовки і слова, які викликають сильні емоції (такі як гнів та тривога), допомагають новинам поширюватися швидше і краще, ніж поміркований, нейтральний текст. В повідомленнях, що містять дезінформацію, часто використовуються саме такі слова, які можуть змінювати ваші емоції. Не варто емоційно сприймати та реагувати на інформаційні події

  1. Утримайтеся від поширення інформації, якщо прочитали тільки заголовок

Одного прочитання хибного твердження достатньо, щоб пізніше сприйняти його як правдиве (ефект ілюзії правди). Старайтесь вивчити новину чи подію, що вас зацікавила з різних джерел. Поширюйте  лише достовірну та доведену інформацію. Варто пам’ятати: ми не можемо повністю відгородитися від негативних  новин чи спотвореної інформації, однак попередити медіанасильство, можна - споживаючи достовірну, доказову та реальну інформацію.. 

Дбаймо разом про психологічне благополуччя та емоційний комфорт.