Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Василь Стрілка: досвід Запоріжжя показує – 8 із 10 родичів після констатації смерті мозку дають згоду на донорство

28 грудня 2019 року в Україні набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині». Державний експерт експертної групи з питань надання вторинної та третинної медичної допомоги Директорату медичних послуг МОЗ України Василь Стрілка дав інтерв'ю VoxUkraine про запуск трансплантації в Україні та які саме зміни допоможуть розвивати цю галузь медицини. 

Головною проблемою, що не дозволяла запустити повноцінний процес трансплантації у країні була відсутність донорських органів. 

Для того, щоб отримати органи потрібна згода родичів померлого, а також констатація смерті головного мозку пацієнта. Підтвердити смерть мозку міг лише консиліум лікарів тієї медичної установи, де помер пацієнт. Проте не у всіх лікарнях є досвідчені фахівці з неврології чи нейрохірургії, які могли б дати висновок. Знявши ці обмеження, лікарня може залучати фахівців та потрібне обладнання. Лише після констатації смерті мозку можна говорити про донорство.     

Закон скасував надмірну регуляцію щодо закладів, які можуть проводити операції з трансплантації. Раніше потрібно було потрапити в окремий, затверджений МОЗ України, перелік закладів, що мають ліцензію на трансплантацію. Тепер медичний заклад повинен мати в ліцензії на медичну практику спеціальність «трансплантологія».

У Законі удосконалено норми, що стосуються Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів (ЄДІСТ). Вона дозволить визначити реципієнта, якому підходить донорський орган за чітко визначеним алгоритмом та критеріями сумісності і пріоритетності. 

Також було розділено інформаційні системи за принципом посмертне (Єдина державна інформаційна система трансплантації органів) та відновлювальне (Державна інформаційна система трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин) донорство. Вони спрощують адміністрування системи трансплантації і унеможливлюють будь-які корупційні ризики.

“Усі зміни законодавства, усунення бюрократичних перепон, створення чітких правил, однакових для всіх – як для інститутів так і для районних лікарень спрямовані на одне – дати можливість працювати і рятувати життя тим лікарям і закладам, які дійсно цього хочуть”,  - зазначив Василь Стрілка.  

З оригінальним текстом інтерв’ю можна ознайомитися за посиланням:  https://bit.ly/2vVmawZ