Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Вакцинація буксує. Головний санлікар про агресивну прищеплювальну кампанію та осінній спалах COVID-19

Чи будуть в Україні викидати протерміновану вакцину, чому мільйони українців не довіряють лікарям і яке навантаження на систему охорони здоров'я стане надкритичним? Про це Фокус поговорив з Ігорем Кузіним, головним санітарним лікарем України та заступником міністра охорони здоров'я.

Хто він: Головний санітарний лікар України, заступник міністра охорони здоров'я

Чому він: Як ніхто інший знає про те, як в Україні просувається вакцинальна кампанія проти COVID-19

Вакцинація від COVID-19 в Україні розпочалася 24 лютого 2021 року. За затвердженим тоді ж із календарним планом уряд до кінця року має прищепити 14,4 млн українців, але за сім місяців кампанії не вдалося вийти навіть на половину цього показника, не кажучи вже про те, щоб зрівнятися з європейською статистикою. Щоправда, в МОЗ ще є час, щоб поліпшити результати, тим паче що зараз можуть вакцинуватися всі охочі, — препаратів у країні вистачає.

"Люди переконані, що лікар за кожного вакцинованого отримує фінансову винагороду, і саме з цієї причини він нібито зацікавлений в тому, щоб прищепити всіх"

Проте держава підходить до критичної точки, коли всі ті, хто хотів зробити щеплення, вже це зробили, а мільйони людей, які залишилися, як і раніше, не довіряють вакцинам і медпрацівникам, боячись побічних ефектів від щеплення. Тому уряд готується ввести в Україні обов'язкову вакцинацію для окремих працівників освітньої системи і держслужбовців. В інтерв'ю Фокусу Ігор Кузін підтвердив, що в Міністерстві охорони здоров'я це питання обговорюється, проте жодною конкретною інформацією головний санлікар поділитися не зміг. Зате він розповів про "агресивну" прищеплювальну кампанію, про те, як використовують вакцину AstraZeneca, в якої закінчується термін придатності, і чи вдасться Україні впоратися з осіннім спалахом COVID-19.

Інтерв'ю було записано 21 вересня 2021 року

Страх як стимул

— Сьогодні повністю вакциновані 5,2 млн українців, це 12% населення. Якщо подивитися на сусідні країни, то там зовсім інші цифри: в Польщі — 51%, у Словаччині — 41%, у Туреччині — 49%, і навіть в Білорусі вже 15%. У чому причина такої ганебної статистики у нас?

— В Європі процес вакцинації почався трохи раніше — перші поставки препаратів, розгортання інфраструктури тощо.

— Та це ж не набагато раніше у них почалося.

— На кілька місяців [масова вакцинація в Євросоюзі стартувала 27 грудня 2020 року]. І перші три-чотири місяці в країнах Європи відбувалося відносне нарощування потенціалу. У нас вся інфраструктура також розгорталася поступово — передислокація медичних працівників, відкриття нових вакцинальних центрів. Зараз ми вже вийшли на середньоєвропейські темпи за щоденною вакцинацією, і сподіваюся, що сумарно теж досягнемо європейських показників.

Незважаючи на те що вся інфраструктура вже повністю розгорнута, вона не працює на повну потужність. Щоденні середні показники вакцинації зараз знаходяться на рівні 110-120 тис. за добу, але розрахункова потужність [системи] становить 250 тис. на добу. До цього ми і прагнемо.

Повну версію інтерв'ю читайте на сайті видання "Фокус"