Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Утома, напруженість і надія – три емоції, які найчастіше відзначають у себе українці

За результатами опитування, проведеного на початку 2024 р. у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя, 13% респондентів визначають свій ментальний стан як незадовільний. Цей показник зріс, порівняно з 2023 р., на два відсоткових пункти (в. п.). Загалом 36% опитаних вважають свій ментальний стан задовільним, а 51% – оцінюють його на середньому рівні.

Більшість (77%) оцінює свій стан, спираючись на власні відчуття та переживання (цей показник зменшився, порівняно з 2023 р. на чотири в. п.).

 

Емоції, що найбільше переважають останнім часом

Три найпоширеніші емоції, які відзначають у себе опитані українці: втома (46%), напруженість (44%) і надія (31%). Порівняно з 2023 роком, збільшилась кількість тих, хто переживає напруженість, страх, гнів, роздратування, безсилля, розчарування та відчай, зменшилась частка тих, хто відчуває надію.

77% переживали останнім часом стрес та сильну знервованість. Цей показник залишився незмінним, порівняно з попередньою хвилею дослідження. Основними причинами такого стану люди називають:

  • повномасштабну війну з росією (72%), 
  • фінансові труднощі (41%),
  • соціально-політичну ситуацію в країні (38%, показник зріс на 4 в. п.)
  • стан власного здоровʼя (30%),
  • стан здоровʼя близьких (25%),
  • Робота, робочі питання (21%).

 

Кому психологічна допомога потрібна зараз найбільше

Відчували необхідність у психологічній допомозі впродовж останніх 6 місяців 40% респондентів. Натомість звернулися по таку допомогу 28% опитаних.

При цьому під час повномасштабної війни 3% людей відвідують психолога/психотерапевта регулярно; 8% – у разі виникнення проблеми або за необхідності; 40% – ніколи не відвідували психолога/психотерапевта, але не виключають такої можливості; 38% – ніколи не відвідували і не планують; 11% – не відповіли.

Наразі, на думку опитаних, найбільше потребують психологічної допомоги такі групи людей:

  • військові, що були залучені до бойових дій (47% – показник зменшився на 9 в. п.),
  • ті, хто втратили близьку людину внаслідок війни (36% – зменшився на 11 в. п.),
  • всі українці (29% – зріс на 14 в. п.),
  • цивільні з досвідом перебування в окупації (24%),
  • цивільні, що перебували поблизу або безпосередньо у зоні активних бойових дій (23%),
  • ті, чиї близькі перебувають у складі ЗСУ (23%).

 

Бар’єри звернення по психологічну допомогу

Українці не звертаються по допомогу фахівців найчастіше через те, що:

  • Не вважають свої проблеми достатніми для звернення (29%).
  • Були впевнені, що зможуть впоратися самостійно (25%).
  • Це дорого (23%).
  • Є ті, кому зараз це потрібніше (22%).
  • Не вважають, що це допоможе (20%).

Щоб впоратися із нервозністю або стресом українці продовжують використовувати сидіння в Інтернеті (39%), перегляд ТБ/фільмів/серіалів (34%) чи спілкування з друзями, сім’єю (32%).

Нагадаємо, відчуття тривоги та порушення сну – найчастіше скарги щодо ментального здоровʼя, з якими пацієнти зверталися до сімейного лікаря у 2023 році. Якщо відчуваєте такі або подібні симптоми, не ігноруйте їх, а звертайтеся до сімейного лікаря. Він надасть базові послуги у межах своєї компетенції, а за потреби скерує до вузького спеціаліста.

Наразі 10 255 лікарів «первинки» (сімейні лікарі, терапевти та педіатри) надають послуги з охорони ментального здоровʼя у 983 медзакладах, які підписали договір із НСЗУ на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Про те, де можна безоплатно отримати послуги з ментального здоровʼя, читайте тут. Контакти гарячих ліній та інших ресурсів психологічної підтримки – за посиланням

 

Довідка: третя хвиля дослідження Gradus Research «Психічне здоров’я та ставлення українців до психологічної допомоги під час війни: хвиля 3» проводилася у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя – ініціативи першої леді Олени Зеленської, за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація «Пакт».