Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Психологічна допомога, фахова та доступна кожному в будь-якому куточку України – мета Всеукраїнської програми ментального здоров’я

Як і будь-яка допомога, послуги з ментального здоровʼя мають починатися в громаді, якомога ближче до людини. І ці послуги мають стати частиною комплексного сервісу для українців, що передбачатиме також доступну соціальну, юридичну допомогу, допомогу в пошуку роботи, реабілітації тощо. Це все єдине коло підтримки, у якому роль регіональних координаторів і місцевої влади стає ключовою. 

Про це йшлося під час зустрічі Олени Зеленської з представниками регіонів, відповідальними за впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

«Послугу (з охорони ментального здоровʼя – Ред.) можна отримати у того, кому українці довіряють здоровʼя цілої родини, – у сімейного лікаря. Сімейні лікарі, які пройшли навчання mhGAP, можуть допомагати своїм пацієнтам, які мають порушення сну, апетиту, депресію. А в разі необхідності – скерувати до профільного фахівця», – зазначила Олена Зеленська.

Таким чином роль регіональних координаторів та місцевої влади стає ключовою. Їхні зусилля мають масштабувати й наповнювати наявні сервіси новими можливостями – переконана перша леді. Тому в наступному році в регіонах мають зʼявитися обласні програми комплексної психосоціальної підтримки із залученням усіх секторів: охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери, зайнятості, неурядового сектору, груп підтримки, програми «рівний – рівному» – щоб ця підтримка працювала в усіх сферах життя українців. Також триватиме навчання для надавачів послуг усіх напрямів та визначення маршрутів для отримувачів послуг на всіх рівнях.

Під час зустрічі підбили підсумки роботи за рік, що минає. Зокрема, учасники згадали про наступне:

  • У кожній області сформована своя команда – із заступників голів обласних військових адміністрацій та регіональних координаторів.
  • Регіональні команди здійснюють оперативну координацію  впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я на місцях та ведуть просвітницьку роботу щодо важливості ментального здоров’я й поширення технік самодопомоги.
  • 10 жовтня, до Дня ментального здоров’я, в усіх регіонах відбулися просвітницькі заходи, участь у яких узяли понад 30 тисяч українців.
  • Важливим проєктом регіональної координації Всеукраїнської програми ментального здоров’я стало проведення масштабного анкетування надавачів та отримувачів послуг. Було опитано понад 114 тисяч респондентів щодо рівня задоволеністю послуг, визначено кількісні та вікові показники потенційних отримувачів, сформульовано потреби в послугах. Лідером за кількістю опитаних стала Харківська область – понад 16 тисяч анкет. Серед опитаних – 43 749 надавачів послуг зі сфер охорони здоровʼя, освіти, соціального захисту, громадського сектору. 
  • Регіональні координатори та заступники начальників ОВА пройшли низку професійних тренінгів, зокрема щодо взаємодії з людьми з бойовим досвідом та їхніми родинами. Вже проведено 295 тренінгів, до кінця року заплановано ще 377 занять для працівників ЦНАПів, служб соціального захисту, навчальних закладів, сфери обслуговування.
  • Нині послугу з ментального здоров’я можна отримати в сімейних лікарів, які пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP. На сьогодні кожен третій сімейний лікар (загалом понад 15 200 медиків) готовий надати таку підтримку своїм пацієнтам. У разі потреби він направить до вузького спеціаліста – психолога, психотерапевта або психіатра. 

Нагадаємо, регіональна координація програми була створена навесні 2023 року рішенням Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії рф проти України. Нині координацію програми на місцях здійснюють заступники начальників військових адміністрацій та регіональні координатори.

Наразі ті, хто втілюють Всеукраїнську програму ментального здоров’я, повинні долати не лише воєнний стрес у 90% населення, а й давні суспільні упередження. За даними опитування, проведеного до третього Саміту перших леді та джентльменів, виявилося, що не лише літні люди мають упередження і стигму щодо психологічної допомоги. Молодь теж уникає розмов про ментальне здоровʼя з фахівцями. Майже кожен другий у віці 13–24 років думає, що це соромно. 38% побоюються, що це може вплинути на їхню репутацію в сім’ї або на роботі. І це при тому, що молоді люди до 24 років, згідно з нашим дослідженням, виявилися ще вразливішими перед стресами, ніж старші. Тож ключове завдання – не просто створювати послуги, а й інвестувати в просвіту, долати стигму. Щоб сором чи якісь страхи не були тим бар'єром, який відділяє людину від послуги. 

Довідка: супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» (https://howareu.com), яку ініціювала перша леді Олена Зеленська, забезпечує Координаційний центр з психічного здоровʼя Кабінету Міністрів України за експертного партнерства та підтримки ВООЗ. Майданчиком для ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада КМУ.