Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Про виклики війни для української системи охорони здоров’я та лікарського забезпечення — Олександр Комаріда

Повномасштабне військове вторгнення росії в Україну стало викликом для української системи охорони здоров’я загалом та забезпечення лікарськими засобами зокрема. Але оперативне реагування влади, швидке прийняття необхідних рішень, у тому числі з боку МОЗ України, сприяли майже безперебійному забезпеченню українців необхідними, життєво важливими ліками. Українці продовжують отримувати необхідну медичну допомогу, а лікарі — рятувати життя. Про те, як працює система охорони здоров’я та, зокрема, фармацевтичний сектор в умовах воєнного стану, редакції «Щотижневика АПТЕКА» розповів перший заступник міністра охорони здоров’я Олександр Комаріда.

— Розмов про війну було дуже багато до її початку. Чи готувалося МОЗ України до можливого воєнного стану — збільшення запасів ліків, посилена робота лікарень, завчасна розробка нормативних документів?

— Насправді ми готувалися до будь-якого розвитку подій. Але першочергове завдання Міністерства охорони здоров’я України — це забезпечення безперебійної роботи лікарень у разі великої кількості поранених. Тобто спільно з Міністерством оборони України було чітко відпрацьовано перелік закладів охорони здоров’я, куди першочергово потраплятимуть хворі. Також організовано запас необхідних лікарських засобів. Одним з важливих завдань також було забезпечення наявності генераторів резервного живлення в усіх закладах охорони здоров’я. У рамках робочих візитів представники нашого Міністерства, у тому числі міністр, керівники структурних підрозділів та я особисто, відвідували лікарні у різних регіонах, перевіряли їх роботу, запаси лікарських засобів та наявність генераторів.

— Які основні виклики одразу постали перед Міністерством з початком повномасштабного російського вторгнення в Україну? Адже відбувся значний перерозподіл українців, у тому числі спеціалістів у сфері охорони здоров’я. Хтось надає медичну допомогу на передовій, хтось переїхав у західні регіони або вимушений був виїхати за кордон. Як на це відреагувала система охорони здоров’я?

— Як на мене, більш ніж адекватно. Лікарні фактично всі продовжили працювати. Основні спеціалісти, які надають допомогу при пораненнях, опіках, фактично у повному складі залишилися на своїх місцях, за що ми їм щиро вдячні. Так, були певні «перекоси», особливо з від’їздом жінок. У лютому, на початку війни, багато аптек позакривалися, тому що нікому було відпускати ліки.

Окремо потрібно відзначити героїзм працівників служби екстреної медичної допомоги, яким доводиться під обстрілами надавати необхідну допомогу пораненим українцям.

Повну версію інтерв'ю читайте на сайті apteka.ua