Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Отримати невідкладну психіатричну допомогу в Україні можна поза межами лікарні

Це називається «допомога в громаді». Торік її отримали понад 7 тисяч людей. У 2023 році в 70 медичних закладах створили мультидисциплінарні команди, які надавали психіатричну допомогу поза лікарнею (тобто в громаді).

До складу мультидисциплінарної команди входять:

  • лікар-психіатр та/або дитячий лікар-психіатр;
  • лікар-психолог та/або лікар-психотерапевт, та/або психолог, та/або дитячий психолог; 
  • медична сестра.

Команди працюють і з дорослими, і з дітьми. 

Психіатри переважно працюють в лікарнях, але бувають випадки, коли потрібен саме виїзд фахівців до того, кому необхідна допомога. Зокрема, це випадки, коли людина не хоче лікуватися, не піде до лікаря самостійно, бо наразі не може дати собі раду, а її стан – досить кризовий. 

Найчастішими розладами, за яких потрібні такі виїзди команд, є посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) і його ускладнена форма кПТСР* (комплексний). До людей із деменцією чи іншими когнітивними проблемами, а також до людей у стані алкогольної чи наркотичної інтоксикації такі команди не приїздять.

Мультидисциплінарні команди допомагають людям і їхнім родинам комплексно. По-перше, це безпосередня оцінка психічного стану людини, а також проведення діагностичних опитувань. Лікарі можуть скласти план лікування та реабілітації людини, переконати розпочати лікування і його дотримуватися, а також викликати невідкладну медичну допомогу, якщо життя й здоров’я людини під загрозою. Члени команд також проводять так звану психоедукацію, тобто розповідають, як давати собі раду в такому стані і чого краще не робити попри те, що воно здається інтуїтивним. 

Мультидисциплінарні команди з психічної допомоги працюють як з’єднувач між людиною і системою охорони здоров’я та соціальними службами. Вони можуть також працювати віддалено, через відеозв’язок, і приймати пацієнтів амбулаторно. 

Щоб домовитися про приїзд такої команди додому або консультації в іншій формі, необхідно звернутися до сімейного лікаря або психіатра.

Проєкт мультидисциплінарних команд з психічної допомоги реалізується в межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору та послуг в Україні, розробленої за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

МОЗ спільно зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я продовжує навчати нові мультидисциплінарні команди для надання психіатричної допомоги. 

*кПТСР – це розлад тривалістю понад пів року, коли людина не лише має регулярні неприємні думки й спогади про минулу подію, а й погано керує емоціями, має істотні складнощі в міжособових стосунках та з роботою, а сама відчужується від навколишніх. Саме у разі кПТСР буває потрібна негайна і професійна допомога людині та її родині чи оточенню.