Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Олександр Літуc: Щоб запобігти “маскне” – перед тим як надіти маску і після її зняття умийтеся й очистіть шкіру

Вже майже два роки, як планета живе з пандемією COVID-19, викликаною розповсюдженням коронавірусу SARS-CoV-2. Станом на 1 вересня 2021 року в світі зареєстровано понад 219 млн випадків захворювання, більше як 4,5 млн людей померло. 

Щодня Міністерство охорони здоров’я фіксує поступове зростання випадків захворювання. За даними Центру громадського здоров’я, 2 вересня 2021 року в Україні зафіксовано 2693 нових підтверджених випадки коронавірусної хвороби COVID-19 (з них дітей – 171, медпрацівників – 40).

І поки точаться суперечки вчених, як довго ще триватиме пандемія коронавірусу, людство вчиться жити в нових реаліях: дотримуватися соціальної дистанції, носити маски, постійно користуватися антисептиками, дотримуватися гігієнічного етикету кашлю та чхання тощо.

Всім необхідно чітко усвідомити, що без проведення щеплень та дотримання протиепідемічних заходів нам ніколи не вдасться подолати цю страшну недугу. Щоб уберегтися від коронавірусної хвороби, кожен з нас має пам’ятати, що елементарні протиепідемічні заходи допомагають запобігти розповсюдженню коронавірусу та рятують життя.

Найбільше суперечок точиться навколо того, чи так уже необхідно носити маску. На думку фахівців, відмовитися від них під час пандемії неможливо. Маски носити необхідно! Адже це ефективний спосіб захистити себе й оточуючих від ковіду. Однак постійне їх носіння все частіше призводить до появи подразнень.

Про те, які саме виникають проблеми зі шкірою обличчя у людей, які тривалий час перебувають у масках, що означає новий термін «маскне», а також на низку інших запитань фахово відповідає Олександр Літус – завідувач кафедри дерматовенерології, алергології, клінічної та лабораторної імунології Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, заслужений лікар України.

- Чому шкіра реагує на носіння маски? Які проблеми зі шкірою обличчя можуть виникнути внаслідок носіння маски та протягом якого часу?

- Під час носіння маска щільно прилягає до обличчя, виникають тертя і здавлювання на ділянках особливо щільного контакту – зазвичай це перенісся і шкіра під очима. Якщо довго носити маску, на цих ділянках шкіри можуть з'являтися червоні смуги, потертості, подразнення і навіть невеликі ранки й садна. Якщо маску доводиться носити кожен день, то шкіра не встигає відновлюватися від пошкоджень і подразнення прогресують, займають все більшу поверхню й спричиняють дискомфорт.

Інша проблема – запалення. Тертя призводить до мікротравм, а через ці невеликі ушкодження легко проникають у шкіру мікроорганізми, утворюються гнійнички. Для такого запалення навіть новий термін з'явився – акне від механічного подразнення, або маскне. Зазвичай такі запальні елементи локалізовані в області підборіддя, носа і щік. Піт і волога, які особливо активно утворюються під маскою в теплу погоду, осідають на шкірі, закупорюючи пори. І навіть наше власне дихання може призвести до появи «маскне»: з кожним видихом вологість під маскою збільшується, створюючи ефект парника. Підвищена вологість впливає на pH шкіри, а це може призвести до більш активного розмноження бактерій і, знову ж, появи запалення.

- Які симптоми сигналізують, що вже час звертатися до фахівця-дерматолога?

- Поява вираженого запалення, набряку, явищ периорального дерматиту на шкірі обличчя свідчать про те, що наявне не лише подразнення від тертя, а й приєдналася вторинна інфекція. Також у теплому й вологому середовищі під маскою часто створюються сприятливі умови для розвитку кандидозної грибкової мікрофлори. В усіх цих випадках звичайні косметичні засоби по догляду за шкірою вже не допоможуть впоратися з проблемою, необхідно використовувати лікувальні засоби для місцевого застосування. Спроби самолікування часто призводять до необдуманого використання гормональних препаратів, які навіть при місцевому застосуванні можуть призводити до подальшого погіршення ситуації і виникнення нових ускладнень. Між тим використання місцевих стероїдів при бактеріальних і грибкових ускладненнях – протипоказане і призводить до поширення запального процесу. Отже, в таких випадках, коли місцеві засоби по догляду за шкірою вже не допомагають, необхідно звернутися до лікаря і використовувати лікувальні засоби для місцевого застосування лише за його призначенням.

Повне інтерв'ю читайте на сайті ukrinform.ua