Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Майже 650 лікарень перебувають на тимчасово окупованих територіях, з ними МОЗ підтримує контакт і нараховує медикам зарплату — Ляшко

Як працює медична система в умовах війни, як довелося перелаштовуватися?

Через повномасштабне вторгнення РФ дійсно система охорони здоров’я змінила пріоритети. Я не буду лукавити, коли скажу, що все працює досконало. Оскільки ми всі розуміємо, що відбувається в країні через постійна ракетні обстріли, бойові дії на великій частині нашої території. Якщо подивитися сьогодні, то ми маємо 927 об’єктів — закладів охорони здоров’я, які пошкоджені окупантами. З них 123 — зруйнували вщент, вони відновленню не підлягають. На їхньому місці буде відбуватися нове будівництво об’єктів в разі доцільності або буде вирішено питання, як ці медичні послуги на цій території будуть надаватися шляхом, можливо, модернізації або розширення іншої лікарні, яка є поруч.

Також було пошкоджено 505 аптечних закладів, де в тому числі відпускалась і програма "Доступні ліки". 47 із них були зруйновані вщент і також відновленню не підлягають. В більшості випадків це аптеки в житлових будинках, в які російські терористи направляли свою зброю, свої ракети.

А коли люди опиняються вже на підконтрольних Україні територіях, чи можуть вони отримати, незалежно від свого місця перебування допомогу? Я говорю і про електронні рецепти, і про програму "Доступні ліки".

Програма "Доступні ліки" підлаштувалась під військові рейки. Ми внесли ряд змін для того, щоб вона продовжувала діяти і під час війни. Кількість ліків, які можна придбати безкоштовно або з невеликою доплатою, не зменшилася, навіть зростає. Держава продовжує відшкодовувати аптекам їхню вартість, забезпечуючи українцям доступ до необхідних препаратів. 

Сьогодні програма "Доступні ліки" поширюється на 401 лікарський засіб. Серед них найбільш ключовими є серцево-судинні хвороби, діабет другого типу, інсуліни, також препарати для профілактики інсультів та інфарктів, для лікування розладу психіки та епілепсії, також бронхіальна астма і нецукровий діабет. За препаратами, які вам потрібні, спочатку треба звернутися до сімейного лікаря і поцікавитися, чи є  вони в програмі "Доступні ліки". Він випише рецепт — або електронний, або паперовий — і по ньому в аптеці можна отримати безкоштовно лікарські засоби. Його вартість оплатить держава. 

З початку війни ми отримали понад 318 мільйонів одиниць лікарських засобів, які передані нам в якості гуманітарної допомоги. В основному вони розподілені по прифронтових лікарнях, а також доставлені на території, де зараз Росія намагається встановити окупаційний режим. Водночас ми розподілили їх і по території всієї країни, тому коли сімейний або лікуючий лікар призначає кесь лікування, яке не стаціонарне, то відразу запитуйте, чи є тут кабінет (а він повинен бути) для видачі гуманітарних ліків. Тоді можна прийти і проконсультуватися, дізнатися, чи є такий препарат у відділі гуманітарної допомоги. Зокрема, можна буде отримати знеболювальні, жарознижуючі та іншу велику групу препаратів гормонозамісної терапії. 

Якщо ж ви знаєте, що є гуманітарна допомога, а вам її не дають, то треба зателефонувати на номер 0 800 60 20 19, залишити заявку і ми з рівня міністерства подивимось,  де гуманітарна допомога на рівні цієї області та населеного пункту "зависла", щоб її пришвидшити і спустити якомога ближче до пацієнта.  

Повну версію інтерв’ю дивіться за посиланням: http://www.nrcu.gov.ua/news.html?newsID=99403