Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Кинути курити – чому це потрібно, як почати та де знайти підтримку?

31 травня відзначають Всесвітній день без тютюну. МОЗ щорічно підтримує ініціативу Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і вкотре нагадує: куріння – одна з найбільших загроз для здоров'я людини.

За даними ВООЗ, понад 8 мільйонів людей щорічно помирає у світі від тютюну. Близько семи мільйонів – від безпосереднього вживання, ще мільйон – від пасивного куріння. В Україні тютюнопаління забирає життя близько 130 000 осіб на рік. 

Багато хто хоче позбутися тютюнової залежності, але вдається це не всім. До Всесвітнього дня без тютюну розповідаємо, чому варто кинути курити, з чого почати й де шукати підтримку. 

Чому потрібно відмовитися від куріння 

Іноді курці до кінця не усвідомлюють усі ризики згубної звички. Проте причин відмовитися від куріння – чимало. Найголовніша – здоров’я. Будь-яке куріння тютюнових виробів шкодить організму. У тютюновому димі міститься не тільки нікотин, а й понад 7 тисяч хімічних елементів: 250 з них є токсичними, ще 70 – спричиняють онкологічні захворювання. 

Якщо ви курите, ви маєте вищий ризик виникнення хвороби дихальних шляхів, астми, коронарної хвороби серця, інфаркту та інсульту. Можливі онкологічні захворювання легень, бронхів, нирок, шийки матки тощо. За даними дослідження Центру США з контролю та профілактики захворювань (CDC), в Америці куріння в чоловіків збільшило ризик розвитку раку легень у 25 разів, а у жінок – у 25,7. Також тютюн веде до захворювання судин, безпліддя, імпотенції.    

Я хочу кинути курити – з чого почати

Кинути курити може кожен. Ваші вік, стать, стаж куріння – не мають жодного значення. Зробити це часом непросто, проте варто не здаватися і вдаватися до нових спроб знову і знову. 

Щоб підвищити ефективність рішення відмовитися від тютюну, оберіть правильний для себе спосіб кинути курити: це можуть бути як власні зусилля, так і терапія зі сторонньою допомогою, спосіб із використанням медикаментозних препаратів, інші методи. Не бійтеся проконсультуватися щодо цього з сімейним лікарем – він допоможе створити ефективний план і обрати доцільні препарати за потреби.

Якщо ви вирішили кинути курити власними зусиллями, ваш план має складатися з таких кроків:

  1. Визначте точну дату відмови від куріння.
  2. Скажіть про свій намір родині та друзям – це ваша надійна опора і підтримка.
  3. Напишіть причини, чому вам це потрібно.
  4. Складіть перелік із потенційними ситуаціями, коли виникне бажання курити.
  5. Позбавтесь нагадувань про куріння.
  6. Подумайте про невеликі нагороди для себе за відмову від куріння.
  7. Визначте і використовуйте усі ресурси допомоги.

Пам’ятайте, що ви маєте право на помилку, але це не означає, що потрібно відмовитися від мети. Якщо не вдалося з першого разу, передивіться план і спробуйте ще раз. 

Працюйте також над зміною способу життя: наприклад, відмовтеся від алкоголю, намагайтеся харчуватися здоровою їжею та займатися спортом. Не зайвим буде носити з собою пляшку води, льодяник чи жуйку – як замінниками ними можна буде скористатися, якщо хтось поруч закурить. 

Важливим аспектом є емоційний стан: уникайте стресу та роздратування.

Де шукати допомогу

Найефективнішу допомогу можна отримати у сімейних лікарів, які надають консультації щодо відмови від куріння. Підтримкою можуть також стати психологи, психотерапевти і психіатри. З їхньою допомогою ви отримаєте поглиблену консультацію щодо припинення вживання тютюну. Зможете краще зрозуміти власні мотиви та потенційні перешкоди. 

Обов’язково підвищуйте рівень самоосвіти за допомогою профільних ресурсів. Актуальні матеріали доступні на сайті, який допомагає кинути курити

Кинути курити можна й за допомогою груп самодопомоги. В Україні існує спільнота «Анонімні Нікотинозалежні в Україні (НікА). У цьому випадку допомога надходить безпосередньо від людей, які змогли побороти залежність від тютюну. 

Головне – не здавайтеся. Пам’ятайте, що відмова від куріння – це турбота не лише про ваше здоров’я, а й про здоров’я ваших близьких.