Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Директор «Дитяча міська поліклініка №6» міста Одеси Сергій Горіщак: робота в Програмі медичних гарантій дозволила вдесятеро збільшити фінансування профільних напрямків

Комунальне неприбуткове підприємство «Дитяча міська поліклініка №6» або «Компас». Лікарі одеського медичного закладу віддають перевагу короткій назві – її простіше запам’ятати і вона подобається дітям. Сьогодні у двох філіалах працює 272 людини, з них 94 лікаря та 11 медичних сестер. Кількість задекларованого населення станом на кінець грудня 2021 року становить майже 52 тисячі осіб, порівняно із приблизно 48 тисячами у 2020 та 44 тисячами у 2019-му.

Планова потужність поліклініки 500 відвідувань в зміну, фактична – 1052. За рік лікарі провели 520 тисяч відвідувань. Також впродовж 2021 року заклад надав послугу 85 родинам в рамках мобільної паліативної допомоги. Поліклініка була заснована в 2006 році, а з квітня 2019 року Національна служба здоров’я України закуповує медичні послуги для українців за Програмою медичних гарантій у цьому закладі.

Нова модель фінансування через договір із НСЗУ передбачає, що медзаклади, котрі створили якісні умови для лікування пацієнтів і комфортні умови для роботи лікарів, отримують більше фінансування від Національної служби здоров’я України (НСЗУ), ніж отримували раніше за субвенцією, іноді – більше в декілька разів.

Це дозволило поліклініці значно збільшити зарплати працівників. Якщо у 2018 році зарплата медичних сестер складала 2,5-3 тисячі гривень, а лікарів – від 4 до 7 тисяч, тепер ситуація змінилась докорінно, говорить директор КНП Сергій Горіщак.

«Сьогодні середня зарплата медичного працівника у нас – близько 23 тисяч гривень. Це зростання стало можливим завдяки «Програмі медичних гарантій». Ми прописали колективний договір, згідно із яким є чіткі градації, 12 індикаторів, що визначають зарплатню – це і кількість декларацій, і активна участь в житті поліклініки тощо», – пояснює Горіщак. Є у поліклініці і лікар-«рекордсмен» – отримує 32 тисяч гривень, вшестеро більше, аніж до реформи.

За Програмою медичних гарантій «Дитяча міська поліклініка №6»  надає безоплатні медичні послуги по таких пакетах: первинна і амбулаторна допомога, реабілітація дітей передчасно народжених від 0 до 3 років, реабілітація нервової системи, мобільна паліативна допомога, лікування туберкульозу та інші. Директор окремо зазначає, що обов’язковою умовою був належний інфекційний контроль. Вкрай актуальним він став під час епідемії COVID-19.

З часу роботи за Програмою медичних гарантій фінансування медичного закладу збільшилось з 22 до 92 мільйонів гривень на рік. Директор медичного закладу зазначає, що для успішного функціонування за новими умовами фінансування, лікарня оцінила свій потенціал і законтрактувалась з НСЗУ саме на ті пакети медичних послуг, згідно яких могла б надавати ефективну, якісну та безоплатну медичну допомогу пацієнтам. Це і було ціллю трансформації системи охорони здоров’я – покращення доступу українців до медичних послуг.

«Коли ми обирали, на які пакети медичних послуг контрактуватись з НСЗУ , то розуміли, що деякі напрямки будемо розвивати, що це дуже потрібні людям напрямки медицини. Наприклад, мобільна паліативна допомога чи реабілітація дітей від 0 до 3 років», – уточнює директор закладу.

В 2020 році «вторинні» пакети утримували за рахунок «первинної» медицини, говорить Горіщак, але вже у наступному році ця стратегія себе виправдала. НСЗУ підвищила тарифи за надання послуг і колишні «збиткові» напрями стали приносити значно більші гроші. Так на «мобільну паліативну допомогу» поліклініка за 9 місяців 2021 року отримала близько 5 мільйонів гривень, а на реабілітацію дітей від нуля до трьох років – близько 10 мільйонів – фінансування по обох пакетах було збільшено приблизно в 10 разів.

Трансформація системи фінансування забезпечила медичному закладу можливість активно розвиватись і покращувати послуги для пацієнтів. Кошти, які заклад отримає за програмою медичних гарантій, вносяться до фінансового плану і після виплати зарплат можуть використовуватися для розвитку. Зокрема поліклініку вкладає гроші у безпеку пацієнтів, підвищення кваліфікації медичного персоналу та навчання лікарів, сучасну протипожежну безпеку, систему захисту персональних даних. У холах будівлі встановлені автоматичні дефібрілятори та системи автоматичного температурного скрінінгу, всі працівники проходять регулярні тренінги з надання домедичної і першої медичної допомоги.

Оскільки пацієнти сприймають поліклініку перш за все як сервіс, а конкурувати КНП «Дитяча міська поліклініка №6» доводиться принаймні з тринадцятьма іншими медичними закладами адміністрація значно покращила доступ українців до медичних послуг.

Наприклад, у червні 2021 року у поліклініці запрацював контакт-центр – за перші п’ять місяців роботи він опрацював більше 164 тисяч звернень. Записатись на прийом можна також через Telegram-бот – ця послуга стає все більш популярною, говорить Горіщак. Також в рамках роботи над власним брендом поліклініка активно веде соціальні мережі – пацієнти можуть отримувати інформацію швидко та не виходячи з дому.

Також контрактування з НСЗУ, і як наслідок краще фінансування, дозволило придбати сучасне додаткове обладнання, зокрема лабораторні комплекси для корекції слуху малюків та аналізатори, а також автівки для надання паліативної допомоги на дому у пацієнтів.

Для виявлення слабких місць і зон ризику поліклініка одразу після контрактування із НСЗУ провела зовнішній аудит. Деякі сфери довелось «підтягнути» – управління закладом, безпечні умови для пацієнтів, якість лікувально-профілактичної допомоги та інші.

Програма медичних гарантій гарантує якісну оплату медичного персоналу та дає можливість покращувати послуги для пацієнтів. По рахунках за комунальні послуги поліклініки сплачує місцева влада – балансоутримувач закладу. При цьому завдяки проєктам з енергоефективності що виконуються за рахунок Програми медичних гарантій, поліклініка заощаджує одеському бюджету до декількох сотень тисяч гривень на рік.

В 2022 році у поліклініці хочуть покращити сервісний підхід до пацієнтів та розвивати систему безпеки внутрішніх процесів, протоколів лікування та дослідження. Щоб практика інтернів чи робота лікарів у «Компасі» були гарантією професіоналізму, говорить Горіщак.