Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

15 операцій, зупинка серця, набряк легень та реанімація. Як трансплантація врятувала життя дитини із вродженою патологією?

Влада народилася на Донеччині, ще у дитинстві дівчинці діагностували важку вроджену патологію сечового міхура, яка призвела до проблем із нирками. У 2013 році стан дівчинки стрімко погіршився, у неї критично знизився рівень гемоглобіну. Тоді Владі вперше почали проводити гемодіаліз. 

Дівчинка провела у лікарні 10 років! Коли росія розпочала війну на сході України, мама перевезла доньку до Харкова, де два роки дівчинку лікували в одній із місцевих лікарень. Потім майже 8 років Влада провела у стінах столичного Охматдиту.

Процес лікування був складним. Владі довелося пройти через всі види замісної ниркової терапії та всі види формування судинних доступів.  Вона перенесла 15 операцій, зупинку серця, набряки легень, її неодноразово реанімували.

«Мені не можна було пити понад 100 мл води на день, бо мої нирки не працювали. Гемодіаліз проводили тричі на тиждень, кожна процедура по 4-6 години. Я навіть не уявляла, як це жити поза лікарнею і без гемодіалізу», — розповідає сама  Влада.

Єдиним порятунком для  дівчинки могла стати трансплантація. Цією весною стан дівчинки став настільки складним, що лікарський консиліум Охматдиту визначив для неї  перший статус екстреності. Це означало, що Єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ) мала надати їй перевагу під час визначення пари «донор-реципієнт».

І наприкінці квітня система таки знайшла для Влади спорідненого донора. Тоді на Волині медики констатували смерть мозку одному з пацієнтів, його родичі дали згоду на забір органів. І команда трансплантологів НДСЛ «Охматдит» успішно провела пересадку.

«Оперативне втручання ускладнювалося судинною патологією Влади. Усі судини дівчинки були ламкі, плюс тотальні тромбози магістральних судин. Проте медична команда змогла успішно пересадити нирку та виходити юну пацієнтку», — розповідає хірург-трансплантолог Охматдиту Олег Годік.

Через 10 років лікування Влада нарешті вийшла з лікарні. Процес її реабілітації ще триває, але дівчинка вже відчуває позитивні зміни. Вона більше не прив’язана до діалізу та може вільно планувати свій час: прогулюватись із мамою та вивчати різні пам’ятки столиці.

Наразі родина живе в орендованій квартирі та мріє повернутися у рідний деокупований український Донецьк.

За три роки, відколи в Україні активно розвивається трансплантація, медики провели понад 1000 органних пересадок.

Українське законодавство передбачає, що кожна людина за життя може визначитися щодо згоди чи незгоди на посмертне донорство. Як це зробити — за посиланням

Довідка: наразі, за даними Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, на життєдайну операцію очікують 2 794 реципієнти. За 12 місяців 2023 року проведено 507 трансплантацій. Для порівняння, в 2022 здійснено 384 пересадки анатомічних матеріалів.  

Всі операції з трансплантації — безоплатні для пацієнтів та фінансуються МОЗ в рамках пілотного проєкту. Втім, із січня 2024 пересадка органів оплачуватиметься Національною службою здоров’я в рамках Програми медичних гарантій.